تبلیغات
**(( اولین گروه ضدشیطان وشیطان پرستی))** - آینده‌پژوهی مهدوی
**(( اولین گروه ضدشیطان وشیطان پرستی))**
(بسم الله الرحمن الرحیم وبه نستعین انه خیرناصراومعین)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دراین زمانه که هیچکس به فکردیگری نیست من وتونبایداعتقاد را رهاکنیم!!اومی آید!می دانم که می آید!بیادست به دست هم دهیم ومنتظرش باشیم...یک منتظرواقعی...بامن بگو دوست من...بگو...زمزمه کن...من ازاین موجودکه درپی گمراه کردن من است بیزارم...بگودوست من...من ازاوبیزارم...ازاو...از شیطان...بیزارم...

مدیر وبلاگ : منتظرالمهدی
نظرسنجی
**به نظرشما وبلاگ ما چطوره؟**

»آینده«، پایدارترین آموزه‌ای است كه مورد توجّه ادیان الهی ـ به خصوص اسلام ـ است. پاره‌ای از تعالیم و آموزه‌های آن در رابطه با آینده و متوجّه ساختن انسان‌ها به فرجام جهان است.
این فرجام باوری هم می‌تواند شامل معاد باوری باشدو هم پایان باوری تاریخی و بر این اساس هم پیش‌گویی غیبی شكل می‌گیرد و هم سنّت‌شناسی تاریخی. بهره‌گیری از آیات و روایات و تأمّل و اندیشه در حوادث و رویدادها، می‌تواند نگاه ما را به آینده، سامان درستی بخشد و یك نوع آینده‌پژوهی متعالی، مطمئن، بالنده و مترقّی را شكل دهد.
این رویكرد علمی ـ پژوهشی با محوریت «آموزة مهدویت» شكل گرفته و می‌تواند تشكیل‌دهنده دانش جدیدی به نام «آینده‌پژوهی مهدوی» باشد. مهم‌ترین ركن این رویكرد، «انتظار ظهور منجی موعود» است كه تأثیر به سزایی در آینده‌شناسی، فرجام باوری، هدف‌مندی، امیدگرایی و… دارد.
انتظار؛ یعنی، چشم به راهی، حركت رو به جلو، نظر و تأمل داشتن به آینده، قرار گرفتن در جهت و مسیر درست. انتظار در لغت به معنای «درنگ در امور، نگهبانی،‌ چشم به راه بودن و امید داشتن به آینده است». این كلمه از «نظر» به معنای نگاه كردن گرفته شده و گاهی مراد از آن تدّبر، تأمّل و دقت است.
براساس نوشته تفسیر نمونه، «نظر» در اصل به معنای گردش فكر و یا اندیشه است، برای مشاهده یا ادراك چیزی؛ چنان كه گفته می‌شود: «نظرت فلم تنظر»؛ یعنی نگاه كردی، ولی در آن تأمّل نكردی و به فكر و اندیشه نپرداختی كه معنای تأمل و جست‌وجوگری در آن افتاده و نیز به معنای معرفت حاصل از جست‌وجوگری آمده است. راغب می‌گوید: نظر و انتظار، هر دو به یك معنا است. گاهی نیز این كلمه به معنای چاره اندیشیدن، منتظر بودن برای دانستن چیزی، نظاره كردن و … آمده است.
انتظار در اصطلاح، به معنای «چشم به راه بودن ظهور واپسین ذخیره الهی و آماده شدن برای یاری او در برپایی حكومت عدل و قسط در سراسر گیتی است». برخی گفته‌اند: «انتظار كیفیتی روحی است كه باعث به وجود آمدن حالت آمادگی (انسان‌ها) برای آنچه انتظار دارند، می‌شود و ضد آن، یأس و ناامیدی است».
انتظار در چشم‌انداز آینده‌پژوهی، از حالت چشم به راهی و امید بستن صرف به آینده، فراتر می‌رود و تبدیل به آینده‌نگری؛ یعنی تأمل و جست‌وجو در حوادث و شناخت و معرفت درست اوضاع و رویدادها می‌شود. مهم‌ترین ركن این انتظار، آینده‌نگری، مسؤولیت‌شناسی، الگوبرداری و زمینه‌سازی برای رسیدن به وضعیت مطلوب است كه می‌توان از آن با عنوان »علم الانتظار»، «انتظار پویا» و «انتظار مثبت و سازنده» یاد كرد. این انتظار، تأثیر به سزایی در سامان بخشی به برنامه‌ها و رفتارهای فردی، جمعی و فرا ملّی دارد و در تعیین راهبردها و استراتژی‌ها براساس آینده موعود و وضعیت‌های ممكن و محتمل و مرجح، نقش ایفا می‌كند. در دوره غیبت كبری و عصر پیشاظهور، شناخت عقاید و افكار، موضع‌گیری‌ها و اعمال، حوادث و تحولات و … اهمیتی ویژه می‌یابد و بصیرت و فهم درست را به وجود آورد. لازمه این كار، انتظار مستمّر و پیوسته و تسلّط بر اوضاع و پدیده‌ها و پویایی و حركت است.
امام صادق علیه السلام می‌فرماید:
»در هر صبح و شام، منتظر فرج باش (وانتَظَرِ الفَرَجَ صباحاً و مَساءً(«.
از امام باقرعلیه السلام نیز نقل شده است:
»زمانی كه ببینی فقر و نیاز بسیار شود و مردم همدیگر را انكار كنند و … پس در این زمان، منتظر امر الهی (ظهور) باشید«.
از پیامبر اكرم نیز روایت شده است:
»زمانی كه مسند و كرسی برای نااهلان گذاشته شد،‌پس منتظر برپا شدن ساعت باشید«.
این روایات به تصریح یا تلویح، نظر منتظران را به این نكته جلب می‌كند كه برای درك و شناخت امر الهی (ظهور)، نیاز به شناخت تحوّلات و تغییرات است و در واقع شخص منتظر در كنار انتظار ظهور منجی موعود، پیوسته رویدادها و حوادث پیرامون آن را نیز مورد رصد، شناسایی و ارزیابی قرار می‌دهد و براساس آن، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی می‌كند. برای تحقق زمینه‌ها و شرایط قیام جهانی می‌كوشد و آمادگی هر چه بیشتری برای آن پیدا می‌كند.
آینده‌پژوهی مهدوی شاخصه‌ها و مؤلفه‌های مختلفی دارد كه هر كدام از آن‌ها ظرفیت و بستری برای فعالیت‌های آینده‌پژوهانه است و نیاز است كه فعالیت‌های كلان پژوهشی برای شناخت واقعی و كاربردی كردن آن‌ها صورت گیرد

نوع مطلب :
برچسب ها :
          
سه شنبه 2 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


امارگیر حرفه ای سایت